Зърното в кучешката и котешка храна - враг ли е наистина или не съвсем?

Зърното в кучешката и котешка храна - враг ли е наистина или не съвсем?

Вече доста време зърното в кучешките и котешки храни е обявено за враг номер 1 в храните за домашни любимци. Редица кучешки и котешки храни се правят без зърнени култури, за да се получи така ценният етикет Grain Free (и да влезнат в подбраната ни колекция Grain Free храни на ЗооХранител). 

За да разберем повече за зърното, трябва да видим кои всъщност култури се включват в термина "зърнени култури". 

Пшеница, царевица, ориз, овес, сорго, просо, овес и още няколко, които се използват повече при растителноядни животни като коне, гризачи и други. Пълният списък може да видите на страницата в Wikipedia. Елдата и чиата официално също са в тази категоризация, но на практика се различават от останалите зърнени култури. 

Е какво? Отровна ли е пшеницата? Или пък царевицата убива? Краткият отговор е - не. Но не е и кой знае колко полезна. Това в кучешката и котешка храна е като хляба на нашата трапеза. Изключително ценен е като средство на оцеляване при недоимък, защото е евтин източник на въглехидрати и засища лесно. Същото е и със зърното в сухите и мокри храни. 

Та какво сега, изключваме ли зърното от диетата? Няма еднозначен отговор. Кучетата са т.нар. "всеядни хищници". Нисък процент зърнени култури (~10%) е напълно приемлив за потомците на вълците (т.нар. Low Grain храни).

Котките от друга страна са доста по-краен хищник и там grain free храната е по-препоръчителна. Котките обаче са и доста по-претенциозни, а храните със зърно обикновено са по-вкусни. Често се получава така, че котка, която е свикнала да яде храна с висок процент зърно (царевица, пшеница) особено от по-популярните марки като Роял Канин, Про План и Хилс, то е много, много трудно да се премине на без зърнена храна. Някои от по-апетитните варианти, които сме забелязали, че се харесват от повечето котки са беззърнените храни на ApplawsOptima и Pure Life

Недейте да гледате обаче само дали храната има зърно. Най-важното е месото и животинските продукти да преобладават, а останалите съставки да са колкото може по-богати на хранителни вещества, витамини и минерали. Ако една храна е със 75% картофи, тя пак ще се води Grain Free, но това няма да я направи здравословна за домашния любимец.

Разбира се има и изключения. Болните кучета със стомашни проблеми, често са принудени да минат на лечебни храни, при които преобладават зърнените култури като ориз или царевица, а протеинът е в ограничени количества, за да се облекчи максимално стомаха. Повечето противоалергични медицински храни  също са с високо съдържание на зърно, а протеинът е хидролизиран (по-лесен за усвояване). 

В заключение ще кажем, че беззърнените храни обикновено са по-качествени и здравословни спрямо останалите, но не е това единственият фактор, който трябва да се гледа при избора на храна. Ако имате някакви колебания дали храната, която сте избрали е подходяща, не се колебайте да ни пишете съобщение или да се обадите на 0899506390. 

Назад към блога